Jak bezpečná jsou vozidla?
Věčné téma, které nikdy neomrzí. Aut přibývá v přímé úměrnosti s uspěchaností této doby. Zároveň stoupá i náročnost na jejich komfort, rychlost a bezpečnost. Kam se posunuly základní nároky a kam směřuje vývoj v otázce bezpečnosti a bezpečnostních technologií?

Statistiky

Začněme trochu čísly. V roce 1989 na jedno auto připadalo 4,29 obyvatele tehdejšího Československa, v roce 2009 to již bylo 2,38 obyvatel a minulý rok přibližně pouhý 1,83 obyvatel. 

I mnozí z nás ještě pamatují dobu, kdy se cestovalo v minulém století – pouhých pár let nazpátek – v autech bez bezpečnostních pásů, bez airbagů. S hustotou provozu, který kdysi vládl, se “takové cestování” dalo přežít.

Cílem je maximální záchrana životů

Národní správa bezpečnosti silničního provozu NHTSA, která podléhá Ministerstvu dopravy USA,  odhaduje, že vývoj bezpečnosti vozidel pomohl zvýšit roční počet zachráněných životů ze 115 v roce 1960 na 27 621 v roce 2012. A to už je úctyhodný posun. A co že se přesně zlepšilo a změnilo?

Technické bezpečnostní prvky

Bezpečnostní pásy jsou vynálezem 19. století, v autech se začaly používat ve 30. letech 20. století, u nás se staly povinnou výbavou až v druhé půli minulého století. Dnešní vyspělý tříbodový bezpečnostní systém obsahuje předpínač, který přitahuje bezpečnostní pás a zabraňuje nadměrnému uvolnění během nárazu. Ba některé bezpečnostní pásy dokonce obsahují zaimplementované airbagy. 

Tento bezpečnostní prvek je mnohem mladší. První airbagy byly objeveny v 50. letech 20. století. Airbagy, které se široce začaly používat v roce 1987 jako čelní zabudované v přední palubní desce, nyní získaly i nová umístění ve voze – boční airbagy nebo airbagy s bočním závěsem. Popřípadě již zmíněné airbagy v bezpečnostních pásech.

Elektronická kontrola stability (ESC) dokáže pomoct minimalizovat ztrátu kontroly nad vozidlem. V takovém případě automaticky aktivuje brzdy a to buď na předním kole proti přetáčivosti nebo na zadním kole proti nedotáčivosti. Vyspělé systémy ESC sníží i výkon motoru, dokud auto nezíská zpět kontrolu nad řízením. Elektronické systémy řízení stability jsou od 1. září 2011 povinné ve všech nových vozech.

Mnoho nehod se eliminuje díky detekci slepých míst a záložní kameře, která vás chrání při couvání. Díky tomuto systému si hlídáte vše, co se přibližuje k vašemu vozu z boční zadní strany.

Systém varování před kolizí

Ještě bezpečnější automatizované systémy

A vývoj jde stále kupředu. Prozatím ovládá automobil stále řidič. Existují však automatizace, které jsou již velmi bezpečnými asistenty řízení. Systém varování před kolizí, automatické nouzové brzdění, varování před opuštění jízdního pruhu či adaptivní tempomat.

V roce 2020 plánuje společnost NHTSA navrhnout zásadní vylepšení systému NCAP (nárazové zkoušky automobilů), který používá systém pětihvězdičkových bezpečnostních hodnocení k informování spotřebitelů o ochraně před nárazem a bezpečí při převrácení nových vozidel. 

Všechny tyto bezpečnostní technologie mají však pouze pomáhat řidičům na silnicích. A dokud budeme za volantem sedět my lidské bytosti, je to především na nás, abychom svou ohleduplností, maximální pozorností a trpělivostí udržovali dopravní provoz co možná nejbezpečnějším.

Naše pobočky

F.67 NOVÝ JIČÍN

+420 556 702 395

f67@f67.cz


Jugoslávská 23
741 01 Nový Jičín

F.67 PŘEROV

+420 581 208 050

f67@f67.cz


Polní 14
750 02 Přerov

Kontaktujte nás

Máte dotaz? Neváhejte nás kontaktovat.

Otevírací doba Vánoce